«

»

výstraha ČHMÚ – Extrémně vysoké teploty

Na oba dny tohoto víkendu vyhlásil ČHMÚ varování před extrémně vysokými teplotami. Zároveň trvá první stupeň nebezpečí vzniku požárů.

Na Velmi vysoké teploty (kód I.2 – oranžová), resp. na Extrémně vysoké teploty (kód I.3 – červená) se varování vydává, očekává-li se alespoň v jednom dni vzestup teploty vzduchu přes 34 °C, resp. přes 37 °C na více než 50% plochy daného okresu.

Zároveň trvá Nebezpečí požárů (Index nebezpečí požárů INP = 4, po dobu alespoň 3 dnů, na více než 50% plochy daného okresu).

Číslo výstrahy: PVI_2013/71
Tato výstraha upřesňuje předchozí výstrahu. K nebezpečí požárů se přidávají vysoké teploty.
Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude zesilovat příliv tropického vzduchu od jihozápadu.
V přílivu tropického vzduchu se o víkendu očekávají rekordní teploty. V sobotu vystoupí na 31 až 35 °C, v neděli na 34 až 39 °C. Ještě v pondělí může být na východě a jihovýchodě území až 38 °C. Tropické počasí ukončí výrazná studená fronta, která bude přecházet přes naše území v pondělí. S frontou bude spojená intenzivní bouřková činnost doprovázená přívalovými srážkami, kroupami a silnými nárazy větru. Za frontou se teploty zmírní, v úterý na 24 až 30 °C. Výstrahu budeme ještě v příštích dnech upřesňovat.

Nebezpečí vzniku požárů potrvá i v příštích dnech.

Možné škody a doporučení ke zmírnění následků jevů:
Kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.
Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme:
Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 °C.
Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Zdroj: Výstražný systém ČHMÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>