«

»

foto – 50. výročí uctění památky leteckého neštěstí v Hůrce

V sobotu 23. srpna od 15.00 hodin u památníku jsme si připomněli tragickou leteckou událost v Hůrce, která se stala přesně před 50. léty a při které zahynulo 10 mužů.

Po zahájení vzpomínkové akce se úvodního slova ujal Ladislav Jerguš ze Svazu letců České republiky, odbočky č. 18 plukovníka Vladimíra Vaňka Příbor. Pak přítomní minutou ticha uctili památku letců a po položení kytic a věnců se přesunuli do sálu bývalé školy. Zde byla připravena výstavka fotografií, článků o letecké události, poválečném letectví v Hůrce, historií letiště a létání v Hůrce a prezentace činnosti Svazu letců České republiky z Příbora i samotné obce Hůrka.

Pietního aktu se zúčastnili nejen členové svazu letců, ale také starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček, členové osadního výboru Hůrka, členové sboru dobrovolných hasičů, myslivců, občané obce a další hosté. Do Hůrky přijela také jediná z pozůstalých, manželka kapitána Jiřího Juščíka, paní Libuše Juščíková, kterou doprovodil syn.

… Po prolétnutí nad Hranicemi, pravděpodobně ve snaze vyhnout se hradu Starý Jičín, vybočila osádka doleva a při vší tragické smůle zachytila vršky stromů u obce Hůrka. Letoun následně ztratil rychlost a po dopadu došlo k jeho destrukci a požáru. Stačilo být cca o pět metrů výš a život deseti lidí by byl zachován. Bohužel i takové chvíle jsou součástí našeho života …

Ladislav Jerguš – článek časopisu POODŘÍ

Rád bych tímto poděkoval všem členům Svazu letců ČR odbočky č. 18 Příbor za výbornou spolupráci při spolupořádání pietního aktu. Děkuji paní Aleně Ruskové, Jarmile Davidové, Janě Křížkové, Haně Pantůčkové, Martině Bokové a Nikole Davidové za pomoc s přípravou výstavky a technického zajištění akce. Velký dík patří panu Vladimíru Pantůčkovi za uvaření výborného guláše.

Za osadní výbor Hůrka Daniel Glogar

Foto: Novojičínský deník, Filip Glogar a Ladislav Jerguš.


Fotoalbum ke stažení (.zip, 38 MB)

Článek v Novojičínském deníku (.pdf, 0,4 MB)
Příběh tragické události (.pdf, 0,3 MB)
Popis konkrétního letadla, posádky a cestujících (.pdf, 0,3 MB)
Parametry letadla IL 14 T (.pdf, 0,3 MB)
Plachtařská škola nad Hůrkou (.pdf, 0,3 MB)
Letiště a létání v Hůrce (.pdf, 0,3 MB)
Svaz letců České republiky odbočka plk. JUDr. Ing. Vladimíra Vaňka č. 18 Příbor (.pdf, 0,2 MB)

1 komentář

skrýt

 1. Petr šebek napsal/a:

  Dobrý den,
  zajímám se o OK-registrace a události. Na foto č. 73 je havárie stroje s označením na SOP „G-1871“. V databázi nemám.
  Můžete mi prosím sdělit podrobnosti (datum, registraci a místo)?
  Děkuji

  Google Chrome 78.0.3904.108 Windows 10 x64 Edition

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>