«

»

aktualizováno – výstraha ČHMÚ – Velmi vysoké teploty, silné bouřky a nebezpečí požárů

Na celém území platí výstraha před velmi vysokými teplotami a silnými bouřkami, a to do této soboty 18.7.2015 nočních hodin.
S vysokými teplotami souvisí zvýšené riziko vzniku požárů. Výstraha je vydána sice pro Jihomoravský kraj, ale riziko existuje i u nás.
Kolem tlakové výše nad jihovýchodní Evropou proudí na naše území velmi teplý vzduch od jihozápadu. O víkendu bude přes naše území přecházet zvolna k východu zvlněná studená fronta.

Maximální teploty budou v polohách do 600 m n. m. nejčastěji vystupovat v pátek 17.7. na 31 až 35 °C, v sobotu 18.7. na 33 až 37 °C, v neděli 19.7. na jižní a východní Moravě na 33 až 36 °C.

Lokální silné bouřky se mohou vytvářet v pátek později odpoledne a večer s vyšší pravděpodobností na západě a severozápadě Čech, ale nejsou vyloučeny ani na ostatním území Čech a Českomoravské vrchoviny. V noci na sobotu je největší pravděpodobnost výskytu bouřek ve východní polovině Čech. V těchto bouřkách se mohou vyskytnout především přívalové srážky a kroupy, v menší míře silné nárazy větru.

V sobotu a v neděli předpokládáme četnější výskyt silných bouřek na celém území ČR. Výstrahu na tyto bouřky budeme v případě potřeby v sobotu dopoledne upřesňovat.

Na jižní Moravě potrvá minimálně do sobotního večera nebezpečí vzniku požárů.

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme:
– Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
– Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
– Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
– Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení ke zmírnění následků silných bouřek:
– V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
– Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
– Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.

zdroj: ČHMÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>