«

»

Přehledně – Vláda zpřísnila koronavirová opatření

Seriál opatření pokračuje zpřísněním opatření platných od soboty 30.1.2021.

► Přehled změn platných od soboty 30.1.2021. Zdroj: idnes.cz
Oblast Popis (zákazy, výjimky)
Testy zdarma  Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. Dosud na test mohli po pěti dnech.
Ministerstvo chce umožnit častější testování veřejnosti především kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta. V Česku je minimálně od začátku prosince loňského roku takzvaná britská mutace.
Ubytování pouze s potvrzením  Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků.
Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit.
Ubytovací služby budou nadále otevřeny osobám, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, dále lidem s nařízenou izolací nebo karanténou a též cizincům, pokud nemají jiné bydliště na území České republiky a pobývají v zemi v souladu s předpisy.
Na chatu pouze s rodinou  Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich mají pouze členové jedné domácnosti. Doporučení vlády je však zůstat doma.
„Doporučujeme omezit návštěvy v rodinách. Nemůžeme to zakázat, ale žádáme, aby to lidé zvážili. A když už, aby při návštěvách nosili respirátory,“ uvedl vicepremiér Jan Hamáček.
Zákaz návštěv v nemocnicích  Kabinet v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů.
Lanovky a vleky pro výjimky  Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému. Provoz lanových drah a vleků byl dosud omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdových tratí. V rámci zpřísnění protiepidemických opatření už nebude platit ani tato výjimka.
„Definitivně jsme uzavřeli vleky a lanovky – nejen pro lyžaře, ale i pro ty, kteří je využívali pro další sportovní vyžití. Na sjezdovkách byl chaos. Výjimky jsou veřejná obsluha, IZS, energetika či kritická infrastruktura,“ řekl k zavřeným skiareálům ministr Karel Havlíček.
Vláda zatím neurčila, od kdy by mohly skiareály otevřít, nedá se předpokládat, že to bude příští týden. „Nemyslíme, že by sezona byla ztracená,“ doplnil.
Autoškoly s FFP2  V autoškolách budou muset instruktoři i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2 nebo KN95. Dále ale budou moci řidičské lekce fungovat.
Autoškoly mohou i v nejvyšším pátém stupni protiepidemického systému pořádat zkoušky, praktické jízdy i výuku. Platí omezení počtu lidí stejně jako pro ostatní akce tohoto druhu.
Uzavření trhů  Zákaz prodeje zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách. Provoz zůstává povolen pouze prodejnám, které zajišťují prodej potravin a drogérie v obcích, kde není možné toto zboží jinde koupit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>