«

»

Zásah JSDH Hůrka – záchrana uvízlé klisny v Blahutovicích

Hasiči zachránili na Novojičínsku stárnoucí klisnu z bahna a vody, kůň přežil.

Zdroj textu, fotek a videa na  Požáry.cz

Čtyři jednotky hasičů se zapojily do čtyřhodinové záchrany jednadvacetileté klisny Grety, která na okraji výběhu v Jeseníku nad Odrou, místní části Blahutovice (okres Nový Jičín), sklouzla v sobotu 9. dubna 2022 odpoledne do potoka a zůstala bezmocně ležet v mazlavém bahně.

Hasičům se ji podařilo vytáhnout v etapách. Nejprve ji z bahna a ledové vody vytáhli rukama pomocí požární hadice. Po několika „zdravotních“ přestávkách ji postavili na nohy pomocí speciální trojnožky a záchranné sítě, po odpočinku ji z popruhů uvolnili.

Podle čerstvé informace vděčné majitelky odešla Greta v neděli dopoledne na jinou pastvu a „vypadá zatím v pohodě“.

V sobotu po 15. hodině požádala majitelka klisny hasiče o pomoc při její záchraně z bahna a vody. Na místo postupně vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Nový Jičín, Ostrava-Přívoz (specializovaná na záchranu zvířat) a Ostravy-Zábřehu s technickým kontejnerem, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů Jeseník nad Odrou-Hůrka.

Podle pokynů a pak osobní přítomnosti veterináře se hasiči pustili do záchrany vysílené Grety, která se nedokázala v ledové vodě a kluzkém bahně pohnout, natož zvednout. Protože do těžkého terénu nemohla obvyklá hasičská vyprošťovací technika, například automobilový jeřáb, hasiči si museli poradit jinak. Na její vytažení z vody a bahna na „břeh“ použili nezavodněnou požární hadici B. Na pomoc pak přijela „lehčí“ vyprošťovací technika z Ostravy-Zábřehu i s trojnožkou a záchrannou sítí s pevnými popruhy.

Koně se takto nakonec podařilo zvednout, mezitím dostal infuzi, čerstvou vodu i seno. Čekalo se na nedělní ráno, zda Greta sobotní martyrium přežije, což se k radosti majitelky i hasičů stalo.

por. Mgr. Petr Kůdela – tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje


Jednotka SDH Hůrka vyjela k události v počtu šesti členů.
foto – Marek SegeťaČlánek na Požáry.cz
Článek na Deník.cz
Článek na Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>