«

»

info – Hasiči z Vesnice roku dostanou k výročí nový vůz

Požární zbrojnice při jejím otevření (asi rok 1968)

Sbor dobrovolných hasičů Hůrka patří mezi nejdéle fungující spolky v Jeseníku nad Odrou. Jeho počátky spadají až do roku 1909. Příští rok si tak tamní hasiči připomenou výročí 105 let existence.

Nedílnou součástí Vesnice roku 2013 je už 104 let Sbor dobrovolných hasičů Hůrka. Dohromady má 92 členů a o tom, jak důležitou

Hasičská zbrojnice v roce 2012

složkou obce je, vypovídá řada činností, které tito lidé organizují nebo se na nich aktivně podílejí.

Osmnáct členů působících v jednotce sboru je kdykoliv připraveno plnit požadavky krajských hasičů

Družstvo veteránů na soutěži v Palačově v roce 2004

či obecního úřadu v Jeseníku nad Odrou, jenž sbor také finančně a materiálně podporuje.

„Zásahová jednotka vyjíždí každý rok k několika požárům, nebo technickým zásahům typu čistění studní, odstranění vosích hnízd či odčerpávání vody ze sklepů. Také zajišťuje požární dozor na akcích pořádaných v obci či jejím okolí,“ přiblížil náplň činnosti jednotky místostarosta sboru Daniel Glogar.

Dostanou nové auto

Část družstva žen na soutěži v Hůrce v roce 2013

Ke své práci využívají vybavení srovnatelné s profesionály, tedy až na zásahové vozidlo. Stařičká Avie A31, kterou hasiči pořídili v roce 1984, už totiž nevyhovuje dnešním standardním požadavkům. Nicméně už brzy se to změní. Jeseničtí zastupitelé totiž v září schválili návrh na zakoupení nového zásahového vozu, který by měl výbavu sboru posílit už příští rok.
Horečtí hasiči tradičně pořádají i soutěže, letos dvě pohárové a jednu okrskovou. Pohár starosty SDH, který se uskutečnil v červenci, je zcela specifický.

Zásah po traktoriádě v roce 2013

„Voda se čerpala z kádě třemi savicemi. Hadice se musely roztáhnout kolem dvou kulatých balíků slámy,“ dodal Glogar.

Pomohli k titulu

Kromě toho členové sboru organizují či se podílejí na organizaci nejrůznějších kulturních a společenských akcí v obci. Spolupracují s obecním úřadem, ale také s místními podnikateli, spolky či osadním výborem.

Družstvo mužů na soutěži v Hůrce oslavuje druhé místo (2013)


Rok co rok se ujímají stavění májky s pálením čarodějnic, letního táboru pro mladé hasiče, nohejbalového turnaje, sportovní zábavy, traktoriády a řady dalších akcí. A tak i díky nim se jistě obci podařilo dosáhnout na vítězství v krajském i celorepublikovém kole Vesnici roku 2013.Skupinové foto členů sboru v rámci oslav 100 let od založení v roce 2009

Autor textu: Iva Jalůvková na 5plus2.cz

2 komentáře

skrýt

 1. :D napsal/a:

  že se na vaší soutěži voda čerpá z kádě, je v dnešní době poněkud trapné.. 🙂

  Google Chrome 30.0.1599.66 Windows XP
  1. admin napsal/a:

   Máte pravdu, příště zkusíme čerpat vodu z potoka. 🙂

   Opera 12.15 Windows 7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>