«

»

prevence – Hasiči v Jihomoravském kraji cvičili vyprošťování zavalených osob z výkopu

Na Blanensku se uskutečnilo cvičení Integrovaného záchranného systému, do kterého se zapojili kromě hasičů také policisté a záchranná služba.

Operační středisko HZS přijalo informaci, že u čističky odpadních vod v katastru obce Doubravice nad Svitavou zavalila zemina dva dělníky ve výkopu. Na místo přijela jednotka místních dobrovolných hasičů a profesionální jednotky z Blanska a Brna. U místa zásahu přistál také vrtulník PČR s leteckými záchranáři HZS JMK na palubě.

Na tři desítky hasičů musely zajistit bezpečné vyproštění jedné zraněné a jedné zemřelé osoby z výkopu. Jednotky zabezpečily výkop proti dalšímu sesuvu. Využily k tomu speciální stabilizační sadu Paratech, která se využívá např. také při zajištění poškozených budov.

Následně hasiči odhrabali částečně zavalenou a zraněnou osobu a vyprostili ji na nosítkách z výkopu. Během vyprošťování při tom úzce spolupracovali s posádkou ZZS. Následovalo vyhrabání zemřelého dělníka. K tomu využil velitel zásahu speciální sací bagr soukromé firmy, která v podobných případech může být hasičům nápomocna. Cvičení sloužilo k nácviku specifických činností a odborné přípravě příslušníků HZS Jihomoravského kra­je.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kra­je

Článek s fotogalerií na Požáry.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>