«

»

Změny ve vysílání DVB-T na DVB-T2 v našem kraji

Konec starého DVB-T vysílání v Moravskoslezském kraji končí 29. dubna 2020 26. srpna 2020. (posunuto kvůli koronavirovému omezení)

Pokud již nevlastníte televizor s DVB-T2 tunerem, případně nesledujete TV signál přes internet, satelit nebo kabel, nezbude vám než si koupit nový televizor nebo DVB-T2 tuner (set-top-box). Pokud máte stávající anténní systém s dobrým příjmem, postačí si zakoupit tuner s dekódováním DVB-T2 signálu s kodekem H.265/HEVC. Na trhu můžeme zakoupit mnoho výrobků ve značném cenovém rozptylu, prakticky se stejnou kvalitou obrazu. Rozdíl mezi jednotlivými zařízeními tak spočívá spíše v portové výbavě, počtu tunerů, možnostech a funkcích ovládacího menu a hlavně v kvalitě dálkového ovladače.

Z hlediska každodenního používání je mnohem důležitější než počet portů nebo funkční výbava tuneru pohodlný a snadno použitelný dálkový ovladač, ideálně takový, který nahradí i původní dálkový ovladač starého televizoru. Většina těchto zařízení se dodává s „nedostatečnými ovladači“. Zejména starší uživatelé by mohli mít s jejich používáním problémy. Tlačítka na nich jsou totiž malá a příliš blízko u sebe.

Kromě schopnosti přijímat terestriální televizní vysílání kódované novým kodekem dokážou všechny testované DVB-T2 tunery přehrávat multimediální soubory z připojeného USB disku. Nejlevnější DVB-T2 tunery mají jen HDMI, SCART (pro připojení kabelu k TV) a jeden USB port (přehrávání hudby, fotografií, atd.). Z nepřeberné nabídky pouze některé značky mají velký a přehledný dálkový ovladač, který se dá spárovat s ovladačem vaší televize (dálkové ovládání IR/RF 2v1 s funkcí učení).

Majitelům nového DVB-T2 tuneru se doporučuje ze všeho nejdřív aktualizovat firmware. Aktualizace firmwaru zajistí podporu nejnovějších formátů multimediálních souborů. Pokud již máte zakoupený tuner DVB-T2 a nejste spokojeni s dálkovým ovladačem, je možné zakoupit univerzální dálkový ovladač, který spárujete s tunerem a televizí. Přechod televizní vysílání na DVB-T2 nepřinese HD kvalitu na všech televizních stanicích. V plném HD kvalitě, bude vysílat zatím jen Česká televize.

Některé odkazy na toto téma
dvbt2overeno.cz – Info o přechodu na DVB-T2 a test domácího zařízení dle typu
televizezadarmo.cz – Web zřízený Ministerstvem průmyslu a obchodu
dvb-t2.cz – Informační web DVB-T2 Terrestrial
dtest.cz – Článek dTestu o konci éry DVB-T
chip.cz – Sedm DVB-T2 tunerů v testu magazínu CHIP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>