«

»

Zásah JSDH Hůrka – záplavy v Jeseníku nad Odrou

V pátek 26. června 2020 o půl páté odpoledne byla jednotka SDH obce vyslána k události spojené s přívalovými dešti. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že vlivem nadměrných srážek během předchozích dnů a nasycenosti půdy dochází k přívalu vody do obce z okolních kopců.

Nejvíce bylo zasaženo centrum obce Jeseníku n.O. a cesta od návsi směrem k Polouvsí. Přijíždějící jednotky se v první fázi zaměřily na čištění ucpaných kanálů kolem komunikací a odčerpání vody z centra obce, protože hrozilo zatopení kulturního domu. Další komplikací, která se řešila souběžně s čerpáním vody z centra obce, byla laguna, která se vytvořila hned za mostem směrem na Polouvsí. Kanál, který odvádí vodu z této strany obce do Luhy nestíhal přívalovou vodu odvádět, proto bylo rozhodnuto, že se hráz potoka na několika místech překopá, ať voda může volně odtékat do potoka. Tímto krokem se zabránilo vylití vody do domů vedoucích kolem komunikace směrem na Polouvsí. Poté, co voda z laguny odtekla, se musely vykopané díry zaplnit pytlema s pískem. Opravu hráze si koordinoval zástupce Povodí Odry, který byl na místo povolán.

Dále byl proveden průzkum obce, kde se zjišťovaly škody na majetku a požadavky občanů na odčerpávání vody ze sklepů. To bylo kontinuálně prováděno ostatními jednotkami, které byly do Jeseníku povolány. Po odjezdu všech jednotek SDH a HZS zůstala na místě místní jednotka z Hůrky, která plnila požadavky občanů a místostarosty obce. Provádělo se odčerpávání vody a rozvoz pytlů s pískem občanům, kteří si o tyto služby zažádali.

Poté proběhl úklid vozovky z centra směrem na Polouvsí a monitoring vodního toku nejen v Jeseníku, ale i v místních částech Polouvsí, Blahutovice a ve Mlýně. Přibližně o půlnoci jsme zredukovali počet zasahujících členů jednotky na dva, kteří prováděli monitoring vodního toku až do rána.

Druhý den v 9.00 se naše jednotka i s technikou opět přesunula do Jeseníku, kde se pokračovalo v úklidu vozovky, rozvozu pytlů s pískem a odčerpávání vody, a to hlavně ze sportovního areálu TJ Slavoj – zaplaveno bylo dětské hřiště a výletiště Bečvárka. Přibližně v 16.00 byl zásah ukončen a jednotka se vrátila na svou základnu.

Zasahující jednotky
JSDH Jeseník nad Odrou – Hůrka
JSDH Starý Jičín
JSDH Odry
JSDH Fulnek
JSDH Hodslavice
HZS Nový Jičín
HZS Bílovec

Reportáž v Událostech regionech (Ostrava) na ČT (od 13. minuty)
Živý vstup v hlavních Událostech na ČT (od 14. minuty)

Během deštivého období ke konci měsíce června vyjížděla naše jednotka k šesti zásahům spojených s přívalovými dešti.

text Tomáš Sládeček, foto Tomáš Sládeček a Ladislav Segeťa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>