«

»

Letos v červenci uplynulo 200 let od narození významného rodáka z Hynčic Gregora Mendela

Gregor Johann Mendel se narodil 20. července 1822 do rodiny drobných zemědělců Antonu Mendelovi a Rosině rozené Schwirtlich. Matka byla Němka, otec byl napůl Čech. Vyrůstal v nedalekých Hynčicích čp. 58 (nyní čp. 69) u Vražného (Rakouské císařství).

Po ukončení základní školy v Hynčicích navštěvoval piaristickou školu v Lipníku nad Bečvou. Střední školu s maturitou absolvoval poté v Opavě. Ve svých 18 letech začal studovat na Filozofické fakultě univerzity Palackého v Olomouci. Po třech letech z finančních důvodů a na přání matky vstoupil do kněžského semináře v augistiánském klášteře sv. Tomáše ve Starém Brně, tam přijal řeholní jméno Gregor (Řehoř). Po absolvování studií teologie byl slavnostně vysvěcen na kněze. V letech 1851 – 1853 studoval Vídeňskou univerzitu, kde se mu ze zdravotních důvodů nepodařilo složit profesorské zkoušky.

Po smrti opata Cyrila Nappa byl zvolen opatem Augustiniánského kláštera. Tato vysoká hodnost a další funkce k tomu mu zabíraly stále více času na úkor vědecké práce. Posledních deset let života obětoval hodně času a anergie do sporu s rakouskou vládou o neoprávněně zvýšené dani z klášterního majetku. V roce 1883 vážně onemocněl a 6. ledna 1884 v klášteře ve věku 61 let zemřel.

Do povědomí laické i odborné veřejnostmi se zapsal nejen působením na univerzitách a v klášteře, ale také svým osobním výzkumem meteorologie a dědičnosti u rostlin. V letech 1856 až 1863 se věnoval křížení hrachu setého a na základě těchto pokusů formuloval tři pravidla, která později vešla ve známost jako Mendelovy zákony dědičnosti. Právem je považován za zakladatele genetiky.

zdroje obrázků (weby): Wikipedie, Region Poodří, Obec Vražné, Mendel festival

O JGM na Wikipedii – zdroj článku
200 let od narození JGM – článek na Novinky.cz
Na počátku byl hrášek – pořad Historie.cs na ČT
Web oslav 200. výročí narození JGM – www.mendel22.cz
Pozvánka na narozeninovou oslavu JGM do Hynčic a Vražného – regionpoodri.cz
Oslavy narození Gregora Johanna Mendela v Brně – Události ČT 22.7.2022 (přetoč na 50:00)
Rodný dům Gregora Johanna Mendela v Hynčicích – Události ČT 23.7.2022 (přetoč na 47:25)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>