Není pozdě si připomenout základní pravidla pro provozování a údržbu spalinových cest, vzhledem k tomu, že fyzická osoba je povinna počínat si tak, aby při provozu komínů a spotřebičů paliv nedocházelo ke vzniku požáru.
Čištění, kontrola a revize spalinové cesty jsou stanoveny Vyhláškou č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Kdy a v jakých lhůtách se tedy kontroly, revize a čištění spalinových cest musí provádět a kdo je může provádět?

Lhůty čištění, kontrol a revize spalinové cesty dle Vyhlášky č. 34/2016 Sb.
Poznámka: Za sezónní provoz se považuje provoz spalinové cesty nepřesahující v součtu 6 měsíců v kalendářním roce.
Kontrolu a čištění spalinové cesty provádí oprávněná osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví.
Revizi spalinových cest může provádět oprávněná osoba, která je zároveň držitelem osvědčení revizního technika spalinových cest.
Nelze-li spalinovou cestu vyčistit běžným způsobem, lze provést čištění komínu odolného proti vyhoření sazí vypalováním, které smí provádět pouze oprávněná osoba.
Oprávněná osoba předá objednateli služby (čištění, kontrola, revize) neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů písemnou zprávu o provedení práce.
Ačkoli lze čištění komínů u spotřebičů s výkonem do 50 kW včetně lze provádět svépomocí, je lepší se spolehnout na odborníky.
V případě vzniku požáru sazí v komíně se snažte jednat v klidu a s rozvahou. Ihned volejte hasiče na tísňovou linku 150, případně 112. Místo písku lze použít i hasicí přístroj sněhový nebo práškový. Pokud je to možné, omezte přístup vzduchu do spotřebiče (komína) např. uzavřením vzduchové klapky u kotle. Požár v komíně nikdy nehaste vodou. Komín by mohl popraskat nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné zkusit hasit plameny vhazováním suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína. Pozor, při použití většího množství písku může dojít k roztržení komína nebo při jeho zasypání až po sopouch k natlakování kouřovodu a k jeho výbuchu, případně i k výbuchu tepelného spotřebiče.
Hasební práce však provádějte pouze v případě, že nemůže dojít k ohrožení zdraví nebo života zasahující osoby.
Několik rad na závěr:
• dodržovat návod výrobce ke konkrétnímu spotřebiči,
• spalovat pouze takové palivo, které je pro daný spotřebič určeno,
• ve spotřebičích na tuhá paliva spalovat pouze suché palivo, aby bylo zabráněno nedokonalému spalování a tím vzniku jedovatého oxidu uhelnatého, který je častou příčinou otravy.
Bezpečnost Vašeho domova je především o Vaší zodpovědnosti!
nprap. Dagmar Benešová
HZS MSK, územní odbor Nový Jičín
zveřejněno v Jesenickém Zpravodaji 5/2020
Napsat komentář