«

»

Výstraha ČHMÚ – silný mráz, námraza a tvorba sněhových jazyků

Silný mráz

Při déletrvající zmenšené oblačnosti se očekává pokles teploty vzduchu pod -12 °C. Nejnižší teploty budou spíše večer a v první polovině noci. Ve druhé polovině noci budou mrazy zmírňovat.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb.

Námraza

Očekává se tvorba námrazy o tloušťce větší než 3 cm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí lámání větví, stromů a stožárů elektrických vedení, trhání drátů elektrických vedení a komunikačních rozvodů, výpadky elektrické energie a zásobování. Zejména při oblevě nebezpečí úrazů v důsledku padajících kusů námraz. Doporučuje se nepohybovat se a neparkovat pod stromy, stožáry a dráty elektrických vedení. Dbát zvýšené opatrnosti při řízení vozidel. Vyvarovat se kontaktu se spadlými dráty elektrických vedení a být připraven na možné výpadky elektrické energie.

Tvorba sněhových jazyků

Očekává se tvorba sněhových jazyků.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

 ZDROJ DAT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>