«

»

Ukliďme obec Hůrka – při akci Ukliďme Česko

Jak se říká, do třetice všeho dobrého… po odkládání kvůli nepřízni počasí jsme se v sobotu 22. dubna 2023 sešli a uklidili obec Hůrka! Dokonce to vyšlo na samotný Den Země 🙂

Myšlenka zapojit se do akce „Ukliďme Česko“ začala v březnu, kdy byl zahájen kroužek pro děti u hasičů v Hůrce. Děti, které navštěvují náš kroužek, dostaly průvodní zábavnou přednášku, jak se chovat v přírodě a jak dlouho se zahozené věci v přírodě rozkládají.

Sraz byl v 15 hodin před hasičárnou, kde se sešlo asi 30 lidí – z toho asi polovina malých hasičů! Rozdělili jsme si trasy a vydali se uklízet.

První skupinka se vydala „kolem kopce,“ druhá skupinka (s kočárky) se vydala po zákoutích v Hůrce, třetí skupinka pod vedením „chlapů“ se vydala na hřiště na koupališti a poslední početná skupina se vydala na začátek cyklostezky do Jeseníku (na úklid jak cyklostezky, tak příkopů podél cesty).

Rádi bychom se pochlubili i nálezy odpadků… Jako první jsme kolem cesty z Jeseníku nalezli zubní pastu, o kousek dál inhalátor a zimní čepici – asi náročná projížďka 🙂 Hlavou nám moc nešlo, jak řidiči mohou zahodit kobereček z auta do příkopu a nevyhodí to raději po cestě do kontejneru. Děti dále zarazil kelímek z McDonaldu – kde je nejbližší restaurace – Ostrava? Frýdek-Místek? Olomouc? Kladli jsme si otázky, proč, když to někdo drží tak dlouhou cestu v ruce, proč to zahodí v příkopě a ne doma? K tomu se váže i další pozoruhodný nález obalu od bonbonů z roku 2014! Je to v přírodě 9 let a děti byly schopné přečíst datum spotřeby – jak dlouho tu po nás takový obal zůstane?

Výjimkou nebyly ani kovové kusy z aut, odpad ze staveb, poklice na auta, láhve, sáčky, dráty… nebo dokonce dámské hygienické potřeby. Celkově jsme uklidili odpad, který byl asi v 10 pytlech, což zcela jistě ocení naše příroda 😉

Musíme pochválit cyklisty – podél cyklostezky jsme se spíš procházeli, než uklízeli, ale důrazně káráme řidiče, kteří zahazují odpadky po cestě! V Hůrce jsme vynaložili nejvíc sil na úklid hřiště u koupaliště a na cestě kolem kopce.

Celou akci jsme zakončili v areálu bývalé školy v Hůrce a opekli si společně buřty, poklábosili a malí hasiči si společně pohráli.

Děkujeme všem zúčastněným a akci Ukliďme Česko za poskytnutí uklízecích prostředků.

Za SDH Hůrka Simča, Kája, Janča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>