Shrnutí činnosti mladých hasičů v Hůrce – sezóna 2022/2023

Prázdniny jsou v plném proudu a mladí hasiči v Hůrce mají za sebou úspěšnou sezónu plnou zábavy a učení. Nový školní rok bude brzy klepat na dveře, a proto je nejvyšší čas alespoň v krátkosti shrnout činnost nejmenších Horeckých hasičů.

Poprvé jsme se sešli 3. března 2023 a v nejistotě jsme čekaly na zájemce o hasičský kroužek v klubovně místní zbrojnice ve složení vedoucích mládeže: Simča, Kája a Janča. Nakonec jsme však byly mile překvapeny, účast byla totiž veliká – přišly nejen místní děti s rodiči, ale i další z jiných částí Jeseníku nad Odrou nebo Nového Jičína. A co vše že jsme s dětmi v tomto krátkém čase dělaly?

Pravidelné páteční schůzky v klubovně hasičárny byly plné zajímavých aktivit. Děti jsme seznamovaly s hasičskou technikou a prováděly další poutavé činnosti. U jedné z prvních naučných lekcí se Janča věnovala výkladu o odpadech, jejich třídění a ochraně přírody. Prakticky si to pak všichni mohli vyzkoušet na akci ke Dni Země, o které jsme již informovali.

Dalším tématem byla zdravověda. Zdravotní sestřička Táňa a studentka zdravotnické školy Kája děti seznámily se základy první pomoci, hlavně jak se zachovat v nenadálých situacích. V praxi si holky a kluci zkusili např. obvázání „poraněné“ ruky, ošetření sebe sama nebo třeba jak udělat provizorní stoličku pro zraněného.

Simča s Kájou dále všechny účastníky kroužku seznamovaly s hasičskou technikou, učily je spojovat hadice a vymýšlely různé opičí dráhy, kde si děti mohly všechno vyzkoušet a osvojit.

Nicméně, času bylo málo. Hned jak se počasí umoudřilo vzaly jsme děti na hřiště a předávaly jim naše zkušenosti z požárního sportu. V různých kombinacích jsme nakonec vytvořily dva týmy: mladší a starší žáky. Zúčastnili jsme se Starojické ligy mladých hasičů, kde naše družstva byla v této sezóně asi nejmladší. Většina našich svěřenců zatím v tomto sportu neměla žádné zkušenosti, ale s každými závody se týmy zlepšovaly a posunovaly své možnosti a dovednosti dál. Občasné karamboly, zavřené rozdělovače nebo náhlá přeměna postů nebyla výjimkou. I tak jsme na ně byly velmi pyšné ! I to je důvod, proč věříme, že snaha a píle nás všech se projeví v další sezóně.

Bez podpory vedení sboru v čele se starostou Pavlem Dorazilem, bez technického zabezpečení od Fíly, Honzíka a Toma a předávání zkušeností od manželů Pantůčkových by to nebylo ono ! Moc děkujeme všem za podporu!

Doufáme, že náš kroužek se dětem líbil a bude je i nadále bavit. A pokud tento článek zaujal i Vás, můžete své ratolesti také zapojit. V pátek 8. září 2023 v 17.00 startujeme další sezónu !

Děkujeme všem za podporu a těšíme se na další skvělé zážitky !

Za SDH Hůrka Simča Šťastná