Slavnostní žehnání nového DA – SDH Janovice

V neděli 5. listopadu 2023 proběhlo slavnostní žehnání nového dopravního automobilu místních hasičů v Janovicích.
V 10 hodin se uniformovaní hasiči a další hosté účastnili mše svaté v místní kapli Andělů strážných.

Po mši se volný průvod vydal nahoru k hasičské zbrojnici v areálu „Na Větřáku“. Tam po nástupu starosta sboru Tomáš Kovařčík přítomným představil nový dopravní automobil, který se pořizoval na jaře letošního roku a je určený hlavně pro zásahovou jednotku a potřebu sportovních družstev.

Hasičská nástavba dopravního automobilu s označením DA – L1T je na podvozku Renault Master 2.3 dCi L3H1P5 COOL s poháněnou zadní nápravou s dvoumontáží kol a vzduchovým pérováním. Auto je devítimístné s prostory pro technické vybavení jednotky a je dále vybaveno sirénou a zábleskovými majáky modré a červené barvy. Nechybí také např. vícezónová klimatizace nebo nezávislé topení. DA pohání dieselový motor o objemu 2298 ccm s výkonem 121 kW.

P. Zdeněk Šimíček (dočasný administrátor farnosti Starý Jičín) po úvodním představení poté požehnal novému vozidlu a po přímluvách a modlitbě popřál hodně zdaru místním hasičům při jejich činnostech ve všech oblastech. Následoval přípitek a hosté si mohli prohlédnout automobil zvenku i zevnitř. Paní fotografka ještě udělala pár skupinových fotografií a všichni se vydali na posezení do horních prostor zbrojnice na oběd ve formě výborného guláše s chlebem.

text a foto Ladislav Segeťa

12.11.2023 | 08.34

Obec Starý Jičín pořídila pro jednotku sboru dobrovolných hasičů v Janovicích nový dopravní automobil Renault Master. Vůz obci dodala firma MotoTruck CZ. Nákup vozidla byl financován z prostředků Ministerstva vnitra, Moravskoslezského kraje a obce Starý Jičín.

Devítimístný automobil je poháněn vznětovým čtyřválcem 2,3 dCi o výkonu 120 kW, převodovka je šestistupňová, manuální. Agregát splňuje emisní normu Euro 6, poháněna je zadní náprava vozu. Celková hmotnost vozidla je 4 500 kg. Technické vybavení vozidla umožňuje transport nejen 9 osob, ale i požárního vybavení, které je od prostoru posádky odděleno parotěsnou přepážkou.

Dopravní automobil díky svým rozměrům umožňuje přepravovat více požárního vybavení a jednotka se nyní stává akceschopnější. Rovněž vozidlo bude sloužit pro přepravu členů jednotky při reprezentaci obce v požárním sportu. Do půli května docházelo k zácviku jednotky, zejména pak k zácviku řidičů.

Nový dopravní automobil Renault Master nahradil starší vozidlo Ford Transit, který bude nyní sloužit pro SDH Petřkovice. Tímto automobilem byla dokončena obměna všech zásahových vozidel jednotek požární ochrany okrsku Starý Jičín.

Požehnání a slavnostní uvedení do provozu proběhlo 5. listopadu 2023 za přítomnosti představitelů obce Starý Jičín a reprezentantů okolních sborů okrsku. Slavnostního aktu se ujal otec Zdeněk Šimíček. Po ceremoniálu byla možnost si vozidlo detailně prohlédnout a následně se pohostit. Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Janovicích tímto děkuje všem, kteří se podíleli na financování a zhotovení projektu.

Zdroj: hasicijanovice.cz

Odkaz na fotogalerii SDH Janovice