«

»

foto – První společná ochutnávka piva Florián od Velkopopovického Kozla


V sobotu 16. května 2015 jsme vyrazili do Velkých Popovic na ochutnávku… a nejen to.

Sbory, které dorazily, tedy také my, soutěžily v „Kozlím čtyřboji“. Vědomostní kvíz, ochutnávání a rozpoznávání druhu piva, správný postup výroby piva a správného načepování škopku.

Jako… snažili jsme se… hlavně u toho ochutnávání 🙂 Skončili jsme však těsně pod bednou. První tři místa obsadily tyto sbory: 1. Todně (okres České Budějovice), 2. Vitějovice (okres Prachatice), 3. Dolní Poustevna (okres Děčín).

Mezi disciplínami jsme se byli podívat do pivovaru. Mimo jiné mě zaujal i velmi dobře zpracovaný animovaný film o historii Velkopopovického Kozla.

V průběhu akce předvedli své umění slaňování na laně, či na hadici dobrovolní hasiči z Jílové u Prahy.

K samotnému pivu Florián. Jde o speciální edici, která vznikala několik měsíců. Lahvový je v prodeji v síti prodejen Coop, v sudovém provedení je ve vybraných velkoobchodech.


Je to speciální ležák s výraznější barvou. Dal by se zařadit do kategorie polotmavých ležáků. Jeho stupňovitost, množství rozpuštěného extraktu, je více než 11 stupňů. Tomu adekvátně odpovídá alkohol přes 4,5 procenta.
Chuť vychází z kozlího základu, kdy je pivo plnější, má jemnou hořkost. Přidali jsme speciální slady, které přinášejí do piva nejen takovou tu tmavší červenější barvu, ale třeba i karamelovější, čokoládovější až skoro připálenější charakter. Tím se odlišuje od standardního piva.

Obchodní sládek pivovaru Vojtěch Homolka.

Pro zájemce je celý rozhovor se sládkem v Benešovském Deníku.

Další fotografie jsou ke shlédnutí na kozlově webu.

V nedělním Blesku vyšla 7. června 2015 také tato příloha >>

Jirka Segeťa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>