Darování krve SDH Hůrka – květen 2021

V letošním roce jsme se opět zapojili do akce „Daruj krev s dobrovolnými hasiči“ organizovanou OSH Nový Jičín. V pondělí 24. května 2021 jsme se v osm hodin sešli na transfuzním oddělení Nemocnice Agel v Novém Jičíně.

V nově zrekonstruovaných vnitřních prostorách jsme dostali pořadové číslo a po vyplnění dotazníku, odběru krevního vzorku a pohovoru u lékaře jsme darovali každý 450 ml této, v lékařství velmi důležité, tekutiny.

Za náš sbor se v pondělí zúčastnili tři členové. Popravdě, čekali jsme větší odezvu z našich řad, kdy hasičstvo je založeno na myšlence pomoci bližnímu svému.

text Ladislav Segeťa, foto sestřičky 🙂

Proč darovat krev?
V České republice chybí 100 000 dárců krve. Přitom každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste. Počet dobrovolných dárců naopak dlouhodobě klesá a čím dál více lidí svoji krev raději prodává farmaceutickým firmám. Lidská krev je navíc jedna z mála věcí, kterou neumíme vyrobit uměle. Staňte se dobrovolným dárcem krve. Jedním odběrem můžete zachránit až 4 lidské životy.
ProDarce.cz

1 komentář

skrýt

1. segi napsal/a:

Jako chtěl jsem jít, ale skočila mi do teho služebka (sice do NJ, ale spojit se to nedá)… A takhle to slibuju každý rok 🙂 Jirka

Google Chrome 90.0.4430.212 Windows 10 x64 Edition