«

»

Zúčastnili jsme se Hasičských slavností v Litoměřicích

Na jaře v roce 2022 jsme naplnili hasičského Transita a v počtu 7 dospělých a 2 dětí jeli poprvé navštívit Litoměřice v době osmého ročníku Hasičských slavností konaných v pátek a v sobotu 10. a 11. června. Kdo měl zájem, mohl se zúčastnit také, jak jsme dříve informovali. Odkazy na fotogalerie na tomto webu jsou v článku vždy vpravo nahoře.

Hasičské slavnosti Litoměřice se konají co 3 roky. Ty poslední byly ale kvůli covidovým opatřením uspořádány mimořádně po 5 letech. Program se odehrával na pěti místech – Výstaviště Zahrada Čech, HZS Litoměřice, Katedrála sv. Štěpána, Mírové náměstí a Lodní náměstí. O organizaci této akce se vždy stará téměř stovka lidí.

Pátek

My vyrazili z Hůrky na cestu v pátek kolem poledne. Ve třetině cesty jsme se stavili na oběd v penzionu Jangelec ve Vysokém Mýtě. Po příjezdu do Litoměřic nás organizátoři akce ubytovali ve stanovém městečku na vojenském vodním cvičišti 2217 na pravém břehu Labe.

Po krátkém seznámení se s okolím jsme se zúčastnili slavnostní Floriánské večerní mše v katedrále sv. Štěpána, kterou celebroval mons. Jan Baxant – biskup litoměřický. Po mši následovalo společné foto před svatostánkem.

Sobota

Následující den proběhl dopolední slavnostní nástup zástupců zúčastněných sborů, spanilé jízdy koňských povozů, starých stříkaček a jiné historické i moderní hasičské techniky. Při průvodu hrála vojenská dechová kapela. Zúčastnili se také vyšší představitelé HZS, římskokatolické církve, obecních funkcionářů i vládních politiků a také členů sborů. V onen jarní den počasí připomínalo spíše vrchol léta – na horkém slunci muselo přes 90 vlajkonošů vydržet stát celou časově rozsáhlou přehlídku.

V rámci přednesů na adresu místopředsedy vlády a ministra vnitra padl návrh, že v republice nemáme hasičské státní muzeum. Hned byl zmíněn možný tip, a to město Terezín – uvidíme v budoucnu, jak se situace v téhle oblasti vyvine.
Oba dny byla vidět na výstavišti velice zajímavá technika i její praktické ukázky – od nejstarší až po tu nejnovější. Bylo toho hodně i na dva dny. Dokonce zde hrál i dechový a smyčcový orchestr.

Hosté slavnosti měli možnost si také prohlédnout zázemí budovy HZS Litoměřice v rámci dne otevřených dveří.

Tématem sobotního večerního programu byly operace na vodě (ukázky probíhaly na a nad hladinu řeky Labe u soutoku s Ohří). Předváděny byly: vysokoprůtoková čerpadla, záchranné práce na hladině, technika hašení pomocí vrtulníků z bambi vaků (ty se uplatnily např. při požárech v Hřensku) a přímé hašení z vodní hladiny. Právě techniku na vodní hladině – obojživelné tanky, skútry, čluny apod. – prezentovali kolegové z Hlučína na Ostravsku.

Po setmění hasiči vytvořili očekávanou hudební fontánu. Ta se na těchto slavnostech tradičně zorganizuje jako koordinovaná spolupráce jednotek hasičů, kteří motorovými stříkačkami čerpají vodu z řeky a pomocí proudnic vytvářejí barevnou šou doprovázenou reprodukovanou hudbou. Ke konci celé akce byl odpálen velký ohňostroj.

Neděle

Druhý den dopoledne jsme se sbalili a vydali na cestu domů. Na oběd jsme se stavili v motorestu Podkova u Prostějova.

Z Litoměřic jsme si odvezli pamětní stuhu k historickému praporu, plno fotek, pozitivních zážitků a pocit, že tu klimatizaci musíme v tom Tranzitu už konečně opravit 😊

Moc rádi se zúčastníme opět – snad v plánovaném roce 2025.
Článek zveřejněn také v Jesenickém zpravodaji 3/2022.

Text a foto: Jiří Segeťa

Hasičské slavnosti Litoměřice 2022 přivítalo 27 000 návštěvníků.

Po nucené pětileté pauze se uskutečnilo největší setkání hasičů v rámci Hasičských slavností Litoměřice 2022. Na výstaviště Zahrada Čech se sjelo přes 200 sborů dobrovolných hasičů, také Hasičský záchranný sbor ČR, Armáda ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičské záchranné sbory podniků a řada tradičních partnerů slavností…

Více v  tomto článku.

Oficiální fotogalerie

Hasičské slavnosti Litoměřice 2022 (čtvrtek, pátek a sobota – na webu hasicskeslavnosti.cz)

Další fotogalerie

Hasičské slavnosti Litoměřice 2022 (pátek – autoři Jan Koutek a Irena Špačková, SH ČMS)
Hasičské slavnosti Litoměřice 2022 (sobota – autor Irena Špačková, SH ČMS)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>