«

»

Oslavy sv. Floriána na Starém Jičíně

Oslavy sv. Floriána, patrona všech hasičů, které proběhly první májovou neděli 7. května 2023 se jako každý rok nesly v duchu připomenutí si odkazu naší činnosti. Na slavnostních praporech jednotlivých sborů, které jsou nedílnou součástí tohoto setkání, se vždy nese „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“. Celé toto heslo se pak podle tradice dá doplnit o „vlasti k rozkvětu“, kdy tento dovětek naznačuje práci hasičů pro obec na poli společenském, vzdělávacím, kulturním i sportovním.

Setkání u příležitosti svátku svatého Floriána, kterého některé zdroje popisují jako světce a mučedníka symbolizujícího prevenci proti zlobě, nelásce nebo nesvornosti, se událo na Starém Jičíně už po čtyřiatřicáté. Zde je na místě pochválit a opravdu ocenit jak spolupráci hasičů s farností Starý Jičín, tak i dlouholetou práci vedení starojického hasičského okrsku. Ten tuto tradici oslav kdysi obnovil a stále aktivně udržuje. Dovolím si za nás i okolní sbory prostřednictvím tohoto článku za jejich práci upřímně poděkovat.

Jak už je tradičně zvykem, po proběhlé mši v kostele sv. Václava na Starém Jičíně se průvod vlajkonošů, uniformovaných členů jednotlivých sborů a dalších pod taktovkou primášky Starojické dechovky vydal přes městečko k hasičské zbrojnici ve Vlčnově. Po slavnostním nástupu a zaznění státní hymny se všichni odebrali nahoru do společenské místnosti, kde byl pro všechny členy a hosty přichystán oblíbený guláš s chlebem a cibulí.

Náš sbor měl jako každý rok tři zastavení u zesnulých kamarádů, bratrů a sester hasiček, kdy byly položeny květy k uctění jejich památek. S láskou je chováme v srdci a nezapomínáme na ně.

text Ladislav Segeťa, foto Ladislav Segeťa a Pavel Dorazil

Odkazy na články a fotografie z některých minulých ročníků oslav
Oslavy sv. Floriána 7. května 2023, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 8. května 2022, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 2. května 2021, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 27. června 2020, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 5. května 2019, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 7. května 2017, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 3. května 2015, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 4. května 2014, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 5. května 2013, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 6. května 2012, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 8. května 2011, Starý Jičín – Vlčnov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.

K formátování textu můžete použít tyto formátovací HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>