Oslavy sv. Floriána na Starém Jičíně – 35. ročník

Neděle 5. května 2024 Jako každý rok, tak i letos jsme se za náš sbor zúčastnili Oslav sv. Floriána na Starém Jičíně a ve Vlčnově.

Tentokrát se toto pravidelné setkání neslo ve slavnostnějším duchu, jednalo se totiž již o 35. ročník této tradice uctění odkazu tohoto mučedníka – patrona profesí, které souvisejí s ohněm – hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů, kamnářů či pekařů.

Letos mši svatou celebroval P. Marcel Krajzl z farnosti Starý Jičín. Pozvaným hostem byl tentokrát policejní kaplan Ordinariátu OS a OZ z Košic kpt. PhDr. Marcel Gábor.

Po mši se za doprovodu Starojické dechovky vydal průvod vlajkonošů a uniformovaných členů jednotlivých sborů okrsku od kostela, přes městečko, až na dvůr Vlčnovské hasičské zbrojnice. Tam starosta místního sboru Jaroslav Hasal zavelel nástup a pokynul dechové muzice k zahrání hymny České republiky. Díky oficiální mezinárodní účasti zazněla i hymna slovenská.

Po poděkování za účast na letošních slavnostech starosta sboru popřál všem, aby se jim letos plánované i neplánované aktivity dařily a na jejich činnost dohlédl i náš patron. Pár povzbudivých slov k nastoupeným hasičům pronesl i starosta obce Starý Jičín Bc. Rudolf Kalíšek. S přáním dobré chuti pak byli všichni pozváni na oběd do sálu zbrojnice. Ten se, jak už se stalo zvykem, sestával z výborného hovězího guláše, cibule a chleba.

Za náš sbor se letos zúčastnilo pět členů. Jako obvykle jsme položili tři kytičky na věčnou památku členů, kteří už mezi námi nejsou.

text Ladislav Segeťa; foto a video Michaela Segeťová

Odkazy na články a fotografie z některých minulých ročníků oslav
Oslavy sv. Floriána 7. května 2023, Starý Jičín – Vlčnov
Oslavy sv. Floriána 8. května 2022, Starý Jičín – Vlčnov